Különös aktivitás szolárminimum idején – két szenzációs fotó
Különös, egyben nagyon izgalmas történetről szeretnék nektek beszámolni. De mielőtt belekezdenék, egy témába vágó anekdotával nyitnék, melynek személyes kötődése és a történet szempontjából sajátos relevanciája is van.
Nos akik ismernek, tudják/ismerik a Nemzetközi Űrállomás avagy az ISS-hez való erőteljes kovalens kötődésem. Van nekem egy internetes jó barátom a Stephen Ramsden kiváló napfotós és kiemelkedő amatőrcsillagász, aki egész sokág aktív tagja volt a világ amatőrcsillagász közösségének. Két olyan történetről is tudok, amikor Christopher Go valamint Damian Peach jelezték felé, hogy a mindenki által ismert APOD-on hamisított fotó került beválasztásra. Ezek közül személyesen egyhez én is kötődöm, a Julian Wessel féle ISS Szaturnusz előtti átvonulás csalása után a saját Gran Canarián készült felvételem bejárta a világot. Igaz a felvételem a használt 90/1250-es makszutov kis méretéből adódóan nem volt olyan szép mézes-mázas, mint a hamisítvány de ez már csak így működik a műdolgokkal… mindig meglep, hogy sokak számára a valóság mennyire unalmas. No de ez egy másik cikk témája lehetne, Stephen Ramsden pedig mindjárt kapcsolódik a történetünkhöz.
Nos két napja Bajmóczy György írt egy üzenetet, melyben már egy viszonylag alapos oknyomozás eredményét szerette volna velem közölni és egyben a véleményem kikérni róla. Ugyanis ő maga is épp ezt a napfoltcsoportot fotózta, szolárminimum lévén nem vagyunk manapság elkényeztetve látnivalókkal a Nap felszínét illetően, legalábbis nem a szokásos Baader szűrőn keresztül. Elkezdte összegyűjteni az internetről az aznapi fotókat az érintett területről és akkor vette észre, hogy a két fotós munkája közt óriási az egyezőség.
Thierry Legault – az egyik legelismertebb ISS fotós szerencsére nem csak az ISS-ben leli örömét. Napok óta az épp említett AR2720 napfoltcsoportot fotózta C-14 EdgeHD tubusával és Basler kamerájával. Véletlen egybeesése, hogy pont pár napja jelöltem be ismerősnek, visszejelölt így épp láttam a kérdéses fotót az idővonalán.
Valamint aki rendszeres látogatója az asztrofoto.hu oldalnak, az láthatta Xcsabesz azaz Csabai István fotóját az AR2720 napfoltcsoportról amihez egy C-14 tubust használt ASI290MM kamerával felszerelve. Ebben nincs is semmi különös azon kívül, hogy kiváló fotó. A történet ott válik érdekessé, amikor Gyuri készített egy animációt az általuk készített két felvételből. Nos amikor megnéztem, egyszerre lettem lelkes és éreztem egyre kínosabbnak a helyzetet. Ugyanis az egyezőség olyan mértékben látható, hogy az emberben akaratlanul is felmerül az a bizonyos kérdés.
Istvánt már ismerem egy ideje, rettentő módon érti amit csinál, elég a fotóit megnézni az asztrofoto.hu oldalon (Xcsabesz név alatt). Aki ismeri a munkásságát és lelkiismeretes hozzá állását, az nehezen tudja elképzelni, hogy bármiféle hamisítás állna a háttérben. Itt hadd jegyezzem meg, nem volt gyanúsítás, nem volt vádaskodás senki részéről, Gyuri nagyon intelligensen körbejárta a témát és én is próbáltam nem tolakodó módon megközelíteni Istvánt a kérdéssel. Persze az is felmerült bennem egy pillanat erejéig, mi van ha Thierry tett rossz fát a tűzre 😉 De a nyílvános facebook oldalán bárki láthatja, hogy a 25-i fotója egy a napok óta készülő sorozatból, amiket manapság készít. Tehát a gyanú árnyéka sem vetődik rá, hogy plagizált volna.
István nagyon rendes és segítőkész volt, azonnal küldött sztekkelt werk fotókat, feldolgozás közbeni képernyőmentést, log fájlt így legnagyobb megkönnyebbülésemre István részéről is elszállt minden gyanú lehetősége, ha egyátalán volt olyan.
Na jó de akkor mi a helyzet a fotókkal? Nos a nagy helyzet az, hogy két asztrofotós két különböző országból szinte percre pontosan ugyanakkor fotózta az AR2720 napfoltcsoportot. Én azonnal továbbítottam a felvételt Stephen Ramsdennek, ilyenkor mindig jól jön egy szakértői vélemény. Nos ő percekkel később írta, hogy ez egy és ugyanaz a fotó… amitől akkor még kínosabban érezem magam, a várt válasz helyett jött a hideg zuhany. Persze azóta kiderült, hogy csak ugyanakkor lett fotózva majdnem megegyező felszereléssel. Tehát a részletek alapos ismeretének hiányában ő is simán rávágta, hogy ugyanaz a fotó!
Annak az esélye, hogy hasonló eset megtörténjen elég csekély valljuk be őszintén, de mint láthatjuk nem lehetetlen. Talán azért van pár konklúzió, amit mindenképp érdemes levonnunk a történetből és elgondolkodnunk a történteken.
2. Ha Gyuri nem ír nekem, majd nem írok Istvánnak, lehet soha nem derült volna fény erre a szenzációs tudatalatti „közös munkára”.
Stephen Ramsent pedig célirányosan azért említettem meg, ugyanis sajnos ő húzta hosszútávon a rövidebbet, mert ki merte nyitni a száját – hozzáteszem jogosan. Mindkét fake APOD esetében vehemensen állt bele a témába, mivel azt már megelőzte egy ismert fotósokból álló kupaktanács, melyen midnen apró hibát, részletet, csalásra utaló nyomot ízekre szedtek és már fel is volt állítva a „cyber guillotine”, melyben elnyeri méltó büntetését a csaló. De mint minden más hobbiban, ide is beeszi magát a hétköznapok idiótasága és nem egy elismert fotós ment szembe Stephennel és a megdönthetetlen bizonyítékokkal. Csak mert személyes kötődése volt az illetőhöz vagy ellenszenve Stephen felé, így egyszerűen oldalt választott magának. Ennek az lett a vége, hogy Stephen joggal kiábrándult az amatőr életből és teljesen elfordult magától a közösségtől. A csillagászattól szerencsére nem, továbbra is járja az iskolákat és aktívan előadásokat tart szerte Amerikában, aktívan kiveszi a szerepét, de érezhetően megcsömört a társaság egy jelentős hányadától.
(Írtam Thierry Legaultnak, de ha búlvárosan akarnám zárni soraim azt mondanám megkeresésünkre eddig még nem reagált. )
Nagy Szabolcs