Newton távcsövek főtükrének tisztítása szinte érintés nélkül
felvétel a tisztításról
Általában megpróbáljuk minél ritkábban tisztítani a főtükröt, mert ugye féltjük a felületet a karcolódástól, különböző kisebb-nagyobb sérülésektől, ami esetleg adódhat egy-egy óvatlan mozdulat miatt. Meg ugye, sokkal jobb egy poros tükör, mint egy karcos! A legjobb persze a tiszta tükör! Valamint így is tanultuk/ták a régebbi motorosok, amikor még nem volt az ún. kvarc védőréteg. A védőréteg viszont már elég régóta elterjedt megoldás, tehát nem kell annyira féltenünk a tükrünk felületét. Mégis nehezen szánja rá magát az ember, hogy valamivel is hozzáérjen a felülethez a tisztítás során. Bár, langyos, mosogatószeres vízben jól megáztatva, az ujjunk begyével nyugodtan végigsimogathatjuk a tükröt, hiszen ott a bőrünk lágyabb, mint akár a szarvasbőr! Bár ezt is el tudjuk kerülni a gőztisztítós módszerrel, amit a mellékelt videóban be is mutatok. A célra megfelel az a kisipari gőztisztító amit én is használok, (ha valakinek a munkahelyén esetleg van ilyesmi), de teljesen jó pl Karcher, vagy akármilyen márkájú háztartási gőztisztító, ami az iparinál sokkal olcsóbban beszerezhető. A videón látható módon megtisztítottam a főtükröt. Amikor először kipróbáltam, lehet hogy félnem kellett volna, de a józan logika azt modta nekem, hogy nem lehet ebből semmi baj. Így is lett. Azóta már többször, több tükröt is megtisztítottam ezzel a módszerrel.
Mellékelek 2 képet ugyanarról az objektumról, ugyanazzal a távcsővel, piszkos és frissen tisztított tükörrel készült képek. Látszik a különbség a felbontásban szerintem.
A cikk irása óta volt egy közös találkozónk a cikk írójánál és a saját tubusom tükrét is megtisztítottuk (a kiegészítés Nagy Szabolcstól).
2018 nyarán a 250-es dobson tubusom főtükrét is megtisztítottuk
Horváth Attila Róbert Hozé