Vénusz fázisok 2016-ban
Engedjétek meg, hogy az elmúlt bő 3 hónap Vénusszal kapcsolatos élményeit megosszam veletek.
Hasonlóan elnyúló projektbe kezdtem már korábban, akkor a Mars volt a célpont. De a hasonlóság nemcsak a végleges produktum küllemében keresendő, akkor is alkalmi, rendszertelen fotózásnak indult a dolog és útközben derült ki, hogy ezek a fotók szépen mutatnának együtt egy „csoportképen”.
Itt mutatkozik meg a Magyar Amatőrcsillagászok, azaz a MAcs csoport tagjainak önzetlensége, segítőkészsége – ugyanis fogalmam sem volt korábban, hogy valójában nappali égbolton illő fotózni a Vénuszt. Utólag belegondolva logikusnak tűnik, de akkor valahogy lehetetlen feladatnak tűnt.
Szerencsére kaptam segítséget, amolyan útmutatást az amatőr társaktól, így az állványon található osztott körök segítségével először a Napot vettem célba (szigorúan napszűrőn keresztül!!!), majd a SkySafari applikáció (de akár Stellarium vagy bármilyen hasonló program vagy telefonos applikáció) segítségével kiszámoltam, mennyit is kell a megfelelő irányba mozgatni a tubust a két tengelyen, hogy megtaláljam a Vénuszt. Számomra felejtetetlen élmény volt az első alkalom (is), amikor az előbb említett módszerrel, okuláron keresztül megpillanthattam a naprendszerünk Naptól számított második bolygóját a nappali égbolton. Olyannyira fényes, hogy szinte nem lehet eltéveszteni, sasszeműek akár szabad szemmel is kiszúrhatják az égen, ha tudják merre keresni.
Ahogy telt múlt az idő, egyre közeledett március 25-e, az alsó együttállás időpontja. Ez az az esemény, amikor a Vénusz a épp Nap és Föld közt található. Ilyenkor van hozzánk – és az égbolton a Naphoz is – legközelebb, megfigyelése kifejezett óvatosságra inti az észlelőt. Könnyen kárt tehetünk magunkban vagy a felszerelésünkben.
Majdnem 1 ívperc a látszólagos átmérője, távolsága „mindössze” 42 millió km. Vizuális magnitudója -4.0, ami a mindössze 1.0%-os megvilágítottság tekintetében szinte hihetetlen. Március 25-e előtt az esti égbolton kellett keressük a Vénuszt, 25-e után viszont átvándorolt a hajnali égboltra, csatlakozva az Szaturnusz/Jupiter kifejezetten nívós társaságához.
Szerencsére az idő kegyes volt hozzánk, szimultán észleltük a tagokkal 25-26-án, ki mikor ért rá vagy mikor engedte az időjárás. Horváth Hozé Attilával próbáltunk szervezni egy kis online mókát, de technikai okok miatt sajnos a közös bejelentkezés meghiúsult. A Youtube viszont ad lehetőséget egyéni online közvetítésre, így élőben megpróbáltam közvetíteni az eseményt. Kissé döcőgősen indult a dolog, jó másfél órába telt, mire megleltem a Vénusz sarlót – őszintén szólva nem szerettem volna az első amatőr lenni, aki élőben füstöli el a felszerelését – jobb esetben – vagy akár a szemét, így nagyon óvatos próbáltam maradni.
Egy rövid vágott verzió az élő adásból:
Magyarországon és itt Londonban is a tiszta ég ellenére a seeing sajnos csapnivaló volt, így az igazi áttörés fotós szempontból elmaradt – részemről mindenképp. Persze ha most végig futtatom a fejemben, ezidáig milyen is a 2017-es év időjárás tekintetében, összetehetjük a két kezünket, hogy egyáltalán láthattuk az eseményt….