2020.07.08.

Új vihar alakult a Jupiter légkörében

A Jupiter légkörének egyik legjellegzetesebb tüneménye a Nagy Vörös Folt, s most ennek közelében, a bolygó déli féltekéjén bukkant fel az újabb légörvény. A nyitóképen a Juno űrszonda által készített felvételnek pontosan a közepén látható az új vihar, fehéres-szürkés, ovális örvénylő foltként. Azonban a foltot nem a Juno, hanem egy dél-afrikai amatőrcsillagász, Clyde Foster fedezte fel, 2020. május 31-én hajnalban saját távcsövén át figyelte és fényképezte az óriásbolygót, amikor megpillantotta az addig nem látott vihart. A távcsőre egy olyan szűrőt applikált, amely a metán jelenlétét kimutató hullámhosszakat engedi át, vagyis sokkal hangsúlyosabban látszanak vele a Jupiter légkörének metánban gazdag részei.

Néhány órával korábban Ausztráliában készült felvételeken még nem volt nyoma az újonnan megpillantott foltnak!
Június 2-án, vagyis alig 2 nappal a Clyde Foster féle felfedezést követően a Juno űrszonda megkezdte 27. Jupiter-közelítését. Bár a szonda egyszerre csak kis szeletét látja az óriásbolygó légkörének ezen alkalmak során, és nem repült el közvetlenül a felfedezett új vihar felett, az mégis belefért a látómezőbe. Ennek köszönhetően már egy kiváló minőségű közeli felvételen is meg lehet vizsgálni az újonnan feltűnt légörvényt, amelyet informálisan „Clyde foltja” néven emlegetnek egyelőre.

 

Maga a folt egy olyan területét mutatja a Jupiter légkörének, ahol a felhőréteg tetejét áttörve mélyebbről érkező gázok buggyannak ki. Ez a folyamat hasonló ahhoz, ahogy az erősebb földi zivatarfelhők, szupercellák gyors növekedéssel áttörik időnként a troposzféra felső határát. A Jupiter légkörének e sávjában, amit déli mérsékelt övezetnek hívnak, időről időre felbukkannak hasonlóan kibuggyanó viharok, legutóbb 2018. februárjában észleltek ilyet a Juno akkori felvételein.
A Juno mostani felvétele 45.000-95.000 km magasság közt készült a Jupiter-közelítés során, a szonda nyers képeit egy másik amatőr, Kevin M. Gill dolgozta fel és készítette el a nyitóképen látható tetszetős változatát. A Juno nyers fotóiból bárki készíthet hasonló feldolgozásokat, panorámaképeket.

Eredeti angol nyelvű cikk itt olvasható.

Landy-Gyebnár Mónika
(További fordítások a szerzőtől facebookon:  Égen – Földön – Föld alatt)

About the Author: