Földünk befogott egy 50 éves rakétafokozatot
1966. szeptember 20-án indult útnak Cape Canaveral űrkikötőjéből a Surveyor-2 nevet viselő holdszonda, amely egy leszállóegységgel a Hold irányába igyekezett. Azonban út közben egyik manőver során az egyik kis irányító hajtóműve nem kapcsolt be, így a szonda elkezdett bukdácsolni, és a még hátra lévő 54 órájában is folytatta. Távolról nem sikerült korrigálni a szonda útját, és azzal szeptember 22-án délelőtt megszakadt a kapcsolat, a szonda szeptember23-án hajnalban a Copernicus-kráternél a Holdba csapódott.
A legtöbb kisbolygó a Földhöz képest elnyúlt és dőlt pályán kering, azonban a 2020 SO Nap körüli útja rendkívül hasonló volt a Földéhez: ugyanakkora volt a távolsága, egészen közel volt a körhöz az alakja, és a pályasíkja is szinte azonos a miénkkel. Ez pedig egyáltalában nem jellemző a természetes kisbolygókra.
A sugárnyomás, vagyis az, ahogy a Napból származó fotonok egy objektumnak ütköznek és arra mechanikai nyomást fejtenek ki, nem túl nagy erő, ám, ha hosszabb időn keresztül érvényesül, már jelentős mozgást eredményezhet, ez az az erő, amellyel a napvitorlások működnek. A hatása a felület és a tömeg arányától függ, így a kisebb, könnyű, kis sűrűségű objektumokra erősebben hat, jobban gyorsítja azokat.
A Surveyor-2 feladata a holdfelszín vizsgálata lett volna még az emberes repüléseket megelőzően. Nem sokkal a felszállás után a Centaur (második fokozat) levált annak rendje-módja szerint, azonban eztán a Hold felé tovább haladó jármű irányíthatatlanná vált a már említett hajtóműprobléma okán, s becsapódott. Azonban a Centaur békésen távozott a Hold mellett elhaladva, és Nap körüli pályára állt. Azóta se hallottunk róla – egészen idén szeptemberig.
2020-ban rövid látogatásra ismét a Föld közelébe érkezett a Centaur, november 8-án lassanként besodródott bolygónk Hill-szférájába (vagyis arra a térrészre, ahol a Föld gravitációja dominál), s kb. 4 hónapig itt is marad majd. 2021 márciusában távozik a Centaur, és ismét Nap körüli pályán járja tovább égi útját. Azonban ezt megelőzően még tesz majd két kört bolygónk körül, legnagyobb közelségben december 1-jén lesz. Ekkor majd pontosabb vizsgálatokra is sor kerülhet, amelyek révén spektroszkópia segítségével igazolni is lehet, hogy valóban az űrhajózás hőskorából származó rakétafokozattal van dolgunk.
(További fordítások a szerzőtől facebookon: Égen – Földön – Föld alatt)